Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)


Kompostownik możesz zrobić ze wszystkiego. Dla małych ilości kompostu wystarczy metalowe podziurawione naczynie czy drewniany kosz. Dla większych ilości możesz zbudować kompostownik z palet, płyt betonowych, a nawet z cegieł. Wszystko zależy od wielkości ogrodu, ilości produkowanych bioodpadów oraz Twojej kreatywności.

Mój kompostownik nie należy do najbardziej estetycznych, ale na pewno jest bardzo praktyczny. Trafiają do niego odpady ogrodowe (liście, rośliny, trawa), resztki po posiłkach (z wyjątkiem kości i mięsa) oraz resztki owoców i warzyw. Znajdą tam dla siebie miejsce również skorupki od jajek, rozerwane (to ważne) torebki herbaty oraz fusy kawy. W niewielkich ilościach możemy wrzucać papier czy popiół. 


Dodatkową zaletą posiadania kompostownika jest na pewno ulga w opłacie za gospodarowanie odpadami. Może nieduża, ale ziarnko do ziarnka... ;)

Komentarze