Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Pasztet z fasoli

Pasztet z fasoli - aromatyczny, wegetariański, pyszny. Pasztet idealny. Nie brakowało sceptyków, ale cała porcja zniknęła w kilka dni, a wychodzi go naprawdę sporo (3 aluminiowe foremki). Moja inspiracja


Składniki:

  • 500 g suchej fasoli "Jaś"
  • 1 cebula
  • 2 pietruszki
  • 1/2 selera korzeniowego
  • rozmaryn
  • 2 łyżki oleju
  • 150 g masła orzechowego gładkiego bez cukru
  • 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • 4 jajka

Sposób przygotowania:

Dzień przed pieczeniem pasztetu namocz fasolę w dużym garnku. Zalej ją zimną wodą 10 cm powyżej poziomu fasoli i odstaw na co najmniej 8 godzin.

Po upływie tego czasu zmień wodę - wlej około 5 cm ponad poziom fasoli. Zagotuj. Zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem 2,5 godziny. W połowie gotowania dodaj szczyptę soli. Odcedź, ale pozostaw wywar.


Piekarnik nagrzej do 180 st. W naczyniu żaroodpornym ułóż obrane, umyte i pokrojone w kostkę warzywa: cebulę, pietruszkę i seler. Posyp rozmarynem i polej olejem. Piecz bez przykrycia 30 minut. Ostudź.


Ostudzoną fasolę i warzywa zmiel w malakserze z dodatkiem masła orzechowego i gałki muszkatołowej. Dodawaj po łyżce wywar, gdyby masa okazała się za gęsta. Masę dopraw solą i pieprzem. Na koniec wymieszaj z jajkami.

Masę przełóż do foremek - ja wykorzystałam jednorazowe aluminiowe. Jeśli będziesz piec w keksówce, wyłóż ją papierem do pieczenia. Piecz bez przykrycia w 180 st. prze 45 minut. Wyjmij, ostudź i przechowuj w lodówce.


Komentarze

Publikowanie komentarza