Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Jak wykorzystać... dojrzałe banany? Placuszki bananowa z kaszką manną

Placuszki bananowe z kaszką manną to kolejna propozycja na wykorzystanie dojrzałych bananów. W połączeniu z zaledwie kilkoma składnikami dostępnymi w każdej kuchni powstaje przepyszne śniadanie - co ciekawe śniadanie bez mąki. Składniki:

  • 1 dojrzały banan
  • 2 jajka
  • 100 ml mleka
  • 125 g kaszki manny
  • 1 łyżka oleju

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki wsyp/wrzuć/wlej do wysokiego naczynia - ja wykorzystałam to dołączone do blendera. I właśnie z pomocą blendera wszystko wymieszaj. Odstaw na 15 minut. 

Na rozgrzaną suchą patelnię wylewaj porcje ciasta - 1 łyżka=1 placek. Smaż na złoto.

Podawaj tak, jak lubisz - z jogurtem, dżemem, albo tak jak my - po prostu z cukrem pudrem.Komentarze