Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Bułeczki jabłkowe

Czy wyeliminowanie kupnych słodyczy z diety jest możliwe? Pewnie jest. Ale to niełatwe. 

Są jednak "furtki", dzięki którym możemy spróbować ograniczyć ilość spożywanych sklepowych słodyczy. Najprostszą metodą jest samodzielne pieczenie słodkości z naturalnie słodkimi owocami. 

Polecam Wam przepis "opatentowany" przez moją mamę na bułeczki z jabłkami. Nie bójcie się eksperymentować - mama ostatnio do jabłek dodała... mrożony rabarbar!Składniki:

  • 500 g mąki pszennej
  • 100 g cukru
  • 20 g cukru waniliowego
  • 10 g proszku do pieczenia
  • 200 g margaryny (u nas: Kasia)
  • 4 jajka
  • 3 jabłka

Sposób przygotowania:

Jajka utrzyj z cukrem i cukrem waniliowym. Dodaj roztopioną margarynę i dokładnie wymieszaj. Dodaj mąkę i proszek do pieczenia. Ponownie wymieszaj.

Do ciasta dodaj pokrojone w kostkę jabłka. Delikatnie wymieszaj.

Na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę wykładaj ciasto łyżką. Powstaną mini bułeczki. 

Piecz 10-15 minut w 200 st. do zarumienia bułeczek.

Komentarze