Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Kluski kładzione z serem

W listopadzie 2018 podzieliłam się z Wami przepisem na kluski kładzione. Stały się dla nas swego rodzaju comfort food. Zdecydowanie poprawiają humor, zwłaszcza w ciemne zimowe popołudnia :) 

Nie byłabym jednak sobą, gdybym nie szukała pomysłu na inną wersję. W jakiejś gazecie w poczekalni u lekarza znalazłam przepis na kluski kładzione z serem. Niestety nie zrobiłam zdjęcia i musiałam eksperymentować. Cały kulinarny eksperyment zakończył się sukcesem :)Składniki:

  • 3 jajka
  • 3 łyżki mąki
  • 40 dag białego twarogu
  • 1/2 łyżeczki soli
Sposób przygotowania:

Rozkruszony ser twarogowy utrzyj z żółtkami. Ubij pianę z białek z solą i dodaj do sera. Delikatnie rozmieszaj. Dodaj mąkę. Delikatnie wmieszaj. 

W garnku zagotuj wodę ze szczyptą soli. Kluski nakładaj łyżką umoczoną w gorącej wodzie, Możesz uderzać o garnek, by strząsnąć je do wrzątku. 

Gotuj kilka minut od momentu wypłynięcia.

Jak podać? Swojego ulubionego sposobu musisz poszukać. Polecam cukier i cynamon. Pyszne są z kwaśną śmietaną i cukrem waniliowym. Niektórzy serwują z miodem, z jogurtem... 


Komentarze