Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Planujesz już 2020?

Powolutku trzeba pogodzić się z końcem roku. Przede mną podsumowania - zarówno osobiste, jak i zawodowe. Poświęcę im dużą część przerwy świąteczno-noworocznej. W zeszłym roku takie podsumowanie dało mi niesamowitego kopa na dobry początek roku 2019.Jak się zabiorę za podsumowanie?

Odpowiadam na pytania, które zaczerpnęłam od Kasi z Worqhop:

 • co mogło pójść lepiej? 
 • co było stratą czasu i mogę to olać?
 • co się udało?
 • co wywarło największy wpływ na moje życie?
 • jakie miałam źródła stresu i zmartwień?
 • najważniejsze lekcje?
 • za co jestem wdzięczna?
 • ludzie i miejsca, które mnie inspirują.
Podchodzę do tego w formie burzy mózgów. Pozwala mi to wylać żale, docenić to, co mam i to, co się wydarzyło. Z dystansu łatwiej ocenić, co mogę olać, a czemu powinnam i chcę poświęcić więcej czasu. 


Jak planuję?

W pierwszej kolejności nakreślam wizję, co chciałabym mieć i jaka chciałabym być. Mózg wierzy w to, co myślisz i mówisz. Dlaczego więc nie wykorzystać siły auto perswazji? 

Nie ma nic gorszego niż poczucie, że człowiek przechodzi obok własnego życia tylko dlatego, że zabrakło mu odwagi, by kształtować je zgodnie z własnymi pragnieniami i marzeniami. 

Moja wizja opiera się również na burzy mózgów. Wyjściem są pytania:
 • co jest ważne dla mnie samej?
 • co jest ważne w relacjach? o które relacje chcę dbać? które chcę zakończyć?
 • czego oczekuję od pracy?
 • co przynosi mi satysfakcję?
 • co sprawia mi przyjemność?
Pierwszym i koniecznym krokiem na drodze do osiągnięcia tego, czego pragniesz, jest zdecydowanie, czego pragniesz.

Następnie projektuję visionboard. Znasz? Korzystasz? To graficzne zobrazowanie najważniejszych sfer naszego życia, naszych priorytetów, potrzeb i marzeń. Celem visionboard jest zwiększenie naszej motywacji i determinacji w osiąganiu wyznaczonych celów. Przygotowanie visionboard to mnóstwo pozytywnych emocji i zabawy - przynajmniej dla mnie :) 

Jak ją wykorzystuję? Spoglądam na nią kilka razy dziennie, bo... Ustawiam ją jako tło pulpitu na komputerach, z których korzystam :) 

Harmonogramy, plany...

Jakże istotne jest umiejscowienie naszych planów w kalendarzu, nie muszę chyba nikogo przekonywać. 

Są daty nietykalne, nienaruszalne - takie jak urodziny bliskich nam osób, święta kościelne czy państwowe, ferie, wakacje... Są też zobowiązania zawodowe, które wynikają z podpisanych wcześniej umów... Zawsze w końcówce roku rozpisuję te wydarzenia w kalendarzu na nadchodzący rok. Pozwala mi to zaplanować urlop w pracy, wyjazdy z dziećmi... 

Cudowną estetycznie propozycję przygotował #gangpsc - 3 wersje graficzne miesięcznych kalendarzy, które poza tym, że cieszą oko są bardzo praktyczne i rozsądnie rozplanowane. 

Możesz wykorzystać dostępne online kalendarze do druku. Dobrym wyborem jest jedna z siedmiu propozycji Uli z thedaltonist.pl Na pewno znajdziesz idealną wersję dla siebie. 

U Pani Swojego Czasu znajdziecie też Planer Pełen Czasu - uniwersalne narzędzie do planowania tak, jak lubisz. Planer PSC nie ogranicza nas początkiem i końcem roku - zaczynasz, kiedy chcesz, bo sama uzupełniasz daty! Ja swój pierwszy planer rozpoczynałam 1 marca 2018 roku. Wystarczył mi na 20 miesięcy! 

W międzyczasie skusiłam się na turkus, którego nie ma już w sprzedaży. Zobacz, jak pięknie zapakowany jest każdy planer!


W tym tygodniu w ofercie pojawiły się dwa nowe kolory #butelkawina, czyli butelkowa zieleń i dojrzałe wino. Piękne! Idealne na prezent! Jeśli zamówicie do poniedziałku, #gangpsc gwarantuje dostawę przed świętami :)

Dla miłośników tradycyjnych kalendarzy książkowych bogatą ofertę proponuje Tania Książka. Koniecznie zerknij!

Komentarze