Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Idealne święta?


Pod wpływem mediów święta urastają do wyzwania. Zewsząd otacza nas świąteczna muzyka, błyskające światełka w witrynach sklepowych, reklamy telewizyjne, które kreują wizerunek świąt, któremu niekoniecznie jesteśmy w stanie sprostać. Coraz rzadziej Boże Narodzenie sprawia nam prawdziwą przyjemność. Częściej jest dla nas źródłem stresu i zmęczenia. Dodatkowym źródłem frustracji są próby zadowolenia wszystkich członków rodziny. Dzieci dopytują „Co dostanę od Mikołaja?”, a mama i teściowa argumentują, u kogo w tym roku powinna odbyć się wigilia.


Z każdej strony „atakują” nas listy zadań do zrobienia przed świętami. Z jednej strony to dobra metoda, gdyż pozwala uporządkować nasze działania, możemy śledzić postęp prac. Listy dają też poczucie kontroli, ale…

Święta nie polegają na wykonaniu wszystkiego z listy. Po zrealizowaniu wszystkich punktów może się okazać, że to najgorsze święta w życiu, bo zapomnieliśmy, jaki sens mają dla nas same święta.

Czego naprawdę potrzebujesz podczas świąt? Smacznego jedzenia, rozmów z rodziną przy stole? A może poleniuchowania z książką i w piżamie? Może marzysz o całym dniu na ośnieżonym stoku?


Jak wyobrażasz sobie idealne święta? Przepełnione ciepłem rodzinnej atmosfery i pachnące wigilijnymi potrawami. Spędzone tak, jak nakazują polskie zwyczaje. 12 tradycyjnych dań. Góra prezentów pod choinką.

Usiądź chwilę i zastanów się. Co jest dla Ciebie najważniejsze w święta? Wypisz trzy priorytetowe.
Co znalazło się na Twojej liście?

  • 12 potraw – przemyśl, które z dań możesz przygotować wcześniej i zamrozić. A może któreś z dań przyniesie goszcząca u Was w wigilię ciocia? Jeśli wszyscy lubią sernik, a nikt nie tknie makowca – odpuść. Naprawdę nie musi go być, a Ty oszczędzisz sobie frustracji, że znowu został cały.
  • czysty dom – zaplanuj gruntowne sprzątanie, ale nie czekaj do ostatniego weekendu przed wigilią. Rozłóż je na cały grudzień.
  • odpoczynek – zaplanuj go! To może być spacer po lesie po świątecznym obiedzie albo lampka wina po wieczerzy. Zaplanuj relaksujący masaż w gabinecie spa albo gorącą kąpiel z bąbelkami.
  • spotkania rodzinne - zaproś gości już teraz. Przygotuj kolędowe karaoke albo wybierz ulubione rodzinne gry planszowe.
  • czas z dziećmi – przygotuj sanki (może spadnie śnieg), zadbaj o prezenty, dzięki którym wspólne spędzenie świątecznego czasu będzie jeszcze większą frajdą (gry planszowe, materiały do kreatywnych prac plastycznych…)
  • atmosfera – udekoruj dom i ogród, wypełnij go zapachem pomarańczy i goździków, rozwieś lampki choinkowe nawet w łazience. Kto Ci zabroni? Poproś o pomoc – wspólne przygotowywania może być doskonałą okazją do budowania świątecznego klimatu.


Skup się na obrazie całości. Nie rozpraszaj się drobnymi przeciwnościami losu czy niepowodzeniami. Nie warto kłócić się o pojedyncze zadania, o zbyt późne wyjście z domu czy nieumyte wieczorem naczynia. 

Męczący obowiązek, stres czy przyjemny odpoczynek, radość i pozytywne emocje? Uśmiech i wdzięczność czy napięcie i stres? Wspólne przygotowania, czas na zabawę i chwilę relaksu czy lista zadań do wykonania: sprzątanie, gotowanie, przygotowywanie?

Sami możemy wybrać, czego doświadczymy podczas świąt.

Komentarze