Idealne święta?


Pod wpływem mediów święta urastają do wyzwania. Zewsząd otacza nas świąteczna muzyka, błyskające światełka w witrynach sklepowych, reklamy telewizyjne, które kreują wizerunek świąt, któremu niekoniecznie jesteśmy w stanie sprostać. Coraz rzadziej Boże Narodzenie sprawia nam prawdziwą przyjemność. Częściej jest dla nas źródłem stresu i zmęczenia. Dodatkowym źródłem frustracji są próby zadowolenia wszystkich członków rodziny. Dzieci dopytują „Co dostanę od Mikołaja?”, a mama i teściowa argumentują, u kogo w tym roku powinna odbyć się wigilia.


Z każdej strony „atakują” nas listy zadań do zrobienia przed świętami. Z jednej strony to dobra metoda, gdyż pozwala uporządkować nasze działania, możemy śledzić postęp prac. Listy dają też poczucie kontroli, ale…

Święta nie polegają na wykonaniu wszystkiego z listy. Po zrealizowaniu wszystkich punktów może się okazać, że to najgorsze święta w życiu, bo zapomnieliśmy, jaki sens mają dla nas same święta.

Czego naprawdę potrzebujesz podczas świąt? Smacznego jedzenia, rozmów z rodziną przy stole? A może poleniuchowania z książką i w piżamie? Może marzysz o całym dniu na ośnieżonym stoku?


Jak wyobrażasz sobie idealne święta? Przepełnione ciepłem rodzinnej atmosfery i pachnące wigilijnymi potrawami. Spędzone tak, jak nakazują polskie zwyczaje. 12 tradycyjnych dań. Góra prezentów pod choinką.

Usiądź chwilę i zastanów się. Co jest dla Ciebie najważniejsze w święta? Wypisz trzy priorytetowe.
Co znalazło się na Twojej liście?

  • 12 potraw – przemyśl, które z dań możesz przygotować wcześniej i zamrozić. A może któreś z dań przyniesie goszcząca u Was w wigilię ciocia? Jeśli wszyscy lubią sernik, a nikt nie tknie makowca – odpuść. Naprawdę nie musi go być, a Ty oszczędzisz sobie frustracji, że znowu został cały.
  • czysty dom – zaplanuj gruntowne sprzątanie, ale nie czekaj do ostatniego weekendu przed wigilią. Rozłóż je na cały grudzień.
  • odpoczynek – zaplanuj go! To może być spacer po lesie po świątecznym obiedzie albo lampka wina po wieczerzy. Zaplanuj relaksujący masaż w gabinecie spa albo gorącą kąpiel z bąbelkami.
  • spotkania rodzinne - zaproś gości już teraz. Przygotuj kolędowe karaoke albo wybierz ulubione rodzinne gry planszowe.
  • czas z dziećmi – przygotuj sanki (może spadnie śnieg), zadbaj o prezenty, dzięki którym wspólne spędzenie świątecznego czasu będzie jeszcze większą frajdą (gry planszowe, materiały do kreatywnych prac plastycznych…)
  • atmosfera – udekoruj dom i ogród, wypełnij go zapachem pomarańczy i goździków, rozwieś lampki choinkowe nawet w łazience. Kto Ci zabroni? Poproś o pomoc – wspólne przygotowywania może być doskonałą okazją do budowania świątecznego klimatu.


Skup się na obrazie całości. Nie rozpraszaj się drobnymi przeciwnościami losu czy niepowodzeniami. Nie warto kłócić się o pojedyncze zadania, o zbyt późne wyjście z domu czy nieumyte wieczorem naczynia. 

Męczący obowiązek, stres czy przyjemny odpoczynek, radość i pozytywne emocje? Uśmiech i wdzięczność czy napięcie i stres? Wspólne przygotowania, czas na zabawę i chwilę relaksu czy lista zadań do wykonania: sprzątanie, gotowanie, przygotowywanie?

Sami możemy wybrać, czego doświadczymy podczas świąt.

Komentarze