Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Błyskawiczny pischinger z kajmakiem i dżemem

Krążąc między regałami w naszym lokalnym markecie, spotkałam znajomą. Pod pachą trzymała wafle i puszkę kajmaku. Nie mogłam oprzeć się pokusie! Szybciutko podreptałam jej śladami i już godzinę później na stole stały wafle... Pyszne były :)Składniki:

  • paczka dużych wafli
  • masa kajmakowa "krówka"
  • dżem - u mnie domowy z mirabelki
Sposób przygotowania:

Wafle przekładaj masami smarując na zmianę kajmakiem i dżemem. Dobrze dociśnij. Jeśli chcesz, mogą poczekać z konsumpcją do jutra. U nas nie doczekały :)


Komentarze