Czekolada na gorąco

Jeszcze dwa tygodnie temu byłam wielką fanką Pijalni Czekolady Wedel. Zawsze byłam bardzo zadowolona z serwowanej tam czekolady. Zawsze wspominałam ją z błogim uśmiechem. 

Dwa tygodnie temu przyszło rozczarowanie. W sumie to żadna z podanych nam czekolad nie spełniła moich oczekiwań. Były niemalże zimne i, co najsmutniejsze, mocno rozrzedzone. To była chyba ostatnia moja wizyta w Pijalni Czekolady. Nie ukrywam, że dość droga.

Czekolada na gorąco, na którą przepis znalazłam na Kwestii Smaku, zdecydowanie bardziej trafia w mój gust. Jest gęsta, esencjonalna. Warta każdej minuty spędzonej w kuchni. Może na moim zdjęciu nie prezentuje się tak pięknie, jak na Kwestii Smaku, ale... smak jest boski.


Składniki:

  • 250 ml mleka
  • 50 ml kremówki
  • 1 łyżka gorzkiego kakao
  • 50 g gorzkiej czekolady
Sposób przygotowania:

Do rondelka wlej mleko i śmietankę. Dodaj kakao ii co chwilę mieszając, zagotuj. Zmniejsz ogień i dodaj połamaną na kawałeczki czekoladę. Podgrzewaj, cały czas mieszając, aż czekolada się rozpuści i uzyska gładką jednolitą konsystencję. 

Przelej do filiżanek. Jeśli lubisz dodaj pianki marshmallow. Jeśli gorzka czekolada jest dla Ciebie za gorzka, dodaj mleczną, albo gorzką dosłódź do smaku. 

Komentarze