Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Mini pancakes

Postaram się zrobić przerwę w placuszkach, gdyż blog jeszcze trochę i zmieni nazwę na "placuszkowa mama" :) Ale muszę się z Wami podzielić przepisem, który zaczerpnęłam z Kwestii Smaku.  Są genialne. U nas podane z syropem klonowym i cukrem pudrem - obowiązkowo jednocześnie ;)Składniki:

  • 1 jajko
  • 125 g mąki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 200 ml mleka
  • 2 łyżki rozpuszczonego masła

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki krótko zmiksować na gładkie ciasto. 

Rozgrzej patelnię i posmaruj ją masłem lub olejem. Ciasto nakładaj łyżką tworząc placuszki o średnicy 5-6 cm. Gdy na powierzchni utworzą się bąbelki, odwróć na drugą stronę. Smaż na złoto.

Komentarze