Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Kinga Paruzel, Dieta ze smakiem. 100 fit przepisów

Nie musisz jeść mniej, musisz jeść świadomie! – To jedno z haseł przewodnich „Diety ze smakiem” Kingi Paruzel. W siedmiu częściach przedstawia 100 fit przepisów, Wśród których każdy z nas odnajdzie inspirację do zdrowego stylu życia.„Dobre jedzenie powinno być nawykiem” - Ale jak rozpocząć swoją przygodę? Jak utrzymać determinację w nowo obranym kierunku? Jak dokonywać właściwych wyborów kulinarnych?Kinga w przystępny sposób dzieli się swoimi zasadami, którymi kieruje się w swoim jadłospisie, a które sprawiają, że jest szczęśliwa. Przyznaje, że jej ciało nie jest idealne. Ale mówi też, że w końcu je pokochała. Wszystkie zasady są możliwe do spełnienia: kwestia ruchu, snu, wody... Opowiada, jak walczy z pokusą, kto ją wspiera, obiecuje też wsparcie poprzez bloga i maile.
Gdy pierwszy raz przejrzałam tą książkę, od razu miałam ochotę zacząć gotować. Przepisy na różnorodne owsianki, przekąski, zupy sprawiają że kubki smakowe zaczynają pracować. Fit obiady i kolacje, fit słodkości i koktajle to wspaniała kropka nad i. Wszystkie dania cechuje prostota przygotowania, dostępność składników i mnogość smaków. Propozycje Kingi urozmaicą każdy dzień. 

Komentarze