Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Sernik z kaszy jaglanej

Jagielnik. Sernik z kaszy jaglanej. Dla miłośników prawdziwego sernika to barbarzyństwo. Dla zwolenników zdrowego odżywiania to ciekawa propozycja. Przyznaję, że nie wszystkim smakowała. Sami musicie wyrobić sobie zdanie. Moje jest jak najbardziej pozytywne. Będę powtarzać :)


Składniki:

  • 150 g ciastek owsianych czekoladowych
  • 50 g orzechów włoskich
  • 40 g miękkiego masła
  • 1 szkl. kaszy jaglanej
  • 800 ml mocno schłodzonego mleczka kokosowego
  • 2 szkl. mleka
  • 100 g cukru pudru
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 1 laska wanilii
Sposób przygotowania:

Orzechy wrzuć do malaksera i zmiel je. Dodaj do nich pokruszone ciastka i zmiel razem na pył. Do proszku ciasteczkowo-orzechowego dodaj miękkie masło i zmiksuj, aż powstanie kleista masa. 

Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia i wylep dno przygotowaną masą. Wstaw tortownicę do lodówki.

Suchą kaszę jaglaną wsyp na gorącą patelnię i upraż ją przez chwilę, aż poczujesz orzechowy zapach. Następnie przesyp ją na sitko z drobnymi oczkami i przelej wrzątkiem. Osączoną kaszę przełóż do garnka. 

Puszki z mlekiem kokosowym odwróć do góry dnem i otwórz. Płynną część (mleko) przelej do kaszy jaglanej. Dodaj do niej również mleko oraz ziarna wanilii. Całość gotuj około 20 minut od czasu do czasu mieszając. 

Rozgrzej piekarnik do 170 st.

Gdy kasza się ugotuje dodaj do niej stałą część z mleka kokosowego (śmietankę), mąkę ziemniaczaną oraz cukier puder. Całość zblenduj na gładką masę i wylej na schłodzony spód. 

Piecz około 80 minut, aż masa się zetnie.

Po wyjęciu z piekarnika odstaw jagielnik do wystygnięcia. Następnie wstaw na noc do lodówki. Masa potrzebuje czasu, żeby się ściągnąć. 

Komentarze