Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Raffaello bez pieczenia na krakersach

Podczas przygotowywania tego ciasta najdłużej trwa... studzenie budyniu :) Polecam ugotować go rano przed wyjściem do pracy, by potem... w kilka chwil wstawiać już ciasto do lodówki. A wieczorem... cieszyć się jego cudownym smakiem.

Składniki:

  • 800 ml mleka
  • 200 g cukru
  • ziarenka z 1 laski wanilii
  • 3 żółtka
  • 2 budynie śmietankowe po 35g
  • 200 g wiórków kokosowych
  • 100 g białej czekolady
  • 300 g + 1,5 łyżki masła 
  • 2 łyżki cukru kokosowego

Sposób przygotowania:

550 ml mleka zagotuj z cukrem i ziarenkami wanilii. W pozostałym mleku rozmieszaj żółtka i proszek budyniowy. W gorącym mleku rozpuść jajeczno-budyniową mieszaninę i gotuj na małym ogniu, aż budyń będzie gęsty. Zestaw z ognia. Dodaj połamaną na kostki białą czekoladę i mieszaj do rozpuszczenia. Przykryj folią (by na wierzchu nie zrobił się gruby kożuch) i pozostaw do ostygnięcia.

Na patelni rozpuść 1,5 łyżki masła. Dodaj 100 6 wiórków i cukier kokosowy. Smaż chwilę, aż wiórki się zezłocą. Wiórki przełóż do miseczki - jeśli zostawisz na gorącej patelni, to się przypalą.

300 g miękkiego masła zmiksuj. Nie przerywając miksowania dodawaj po łyżce budyń. Na koniec dodaj wiórki kokosowe i wymieszaj do połączenia składników.

Formę o wymiarach 24x24 cm wyłóż papierem do pieczenia. Na dno wyłóż pierwszą warstwę  krakersów. Przykryj warstwą kremu. Ponownie ułóż krakersy, krem, krakersy, krem, krakersy, krem. Łącznie powinny być 4 warstwy ciastek i 4 warstwy kremu. 

Ostatnią warstwę kremu posyp obficie zezłoconymi wiórkami. Ciasto wstaw na kilka godzin do lodówki.


Komentarze