Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Fenomen poranka

Kto rano wstaje...

Tajemnica porannego wstawania chyba nadal pozostaje dla mnie niezbadana. Ale mam wrodzoną skłonność, aby ciągle się rozwijać i doskonalić. Badam więc. Sprawdzam. Czytam. A że życie zaczyna się co rano…


"Fenomen poranka"

W ten sposób trafiłam na książkę Hala Elroda „Fenomen poranka”.

Autor do 20. roku życia nie mógł narzekać. Miał plany, realizował je. Osiągał sukcesy. Miał przyjaciół  i dziewczynę. Wszystko się zmieniło w jednej chwili – uległ wypadkowi samochodowemu. Przez tydzień był w śpiączce farmakologicznej. Był mocno połamany. Po wybudzeniu dowiedział się, że nie będzie mógł chodzić. Opuściła go dziewczyna. Stracił pamięć krótkotrwałą.

Postanowił wziąć pełną odpowiedzialność za swoje życie w każdym jego aspekcie i nie obwiniać innych za nic. Zamiast się załamać, rozpoczął intensywną rehabilitację. Wrócił do pracy. Zaproponowano mu stanowisko dyrektora. Wydał książkę. Zaczął występować publicznie. Osiągnął poczucie równowagi i satysfakcja z tych sfer życia, które do tej pory pozostawały zaniedbane.

Na bazie własnych doświadczeń stworzył Miracle Mornings. To metoda łatwa, niezwykle przyjemna. Owocne, zorganizowane i udane poranki przechodzą w równie owocne, zorganizowane i udane dni, a z tych niechybnie rodzą się udane życie. MM obiecuje, że staniesz się takim człowiekiem, który będzie potrafił zmienić swoje życie na lepsze.

Jak zmienić swoje życie?

Według Hala Elroda to, jak spędzasz pierwszą godzinę dnia jest kluczem do rozwijania twojego potencjału i realizacji celów, do których zmierzasz. Zmieniając swoje poranne nawyki, zmieniasz całe swoje życie. Twierdzi, że poziom powodzenia biegnie zawsze równolegle do naszego rozwoju osobistego. Dopóki nie poświęcisz czasu na samodoskonalenie się, abyś mógł stać się kimś, kto będzie w stanie zawalczyć o życie, jakiego pragnie, sukces będzie ci się zawsze wymykał.

Nie ma lepszego czasu na praktykę jak poranek - bez wymówek o zmęczeniu, braku czasu, gwarancja codziennej systematyczności. Elrod wybrał 6 najskuteczniejszych technik rozwoju osobistego, których dotychczas nie udało się mu wprowadzić w życie: medytacja, afirmacje, prowadzenie dziennika, wizualizacja, czytanie, ćwiczenia. Wybrał 6 i przeznaczył na nie po 10 minut każdego poranka. Poświęcenie porannego czasu na rzecz rozwoju osobistego daje kopa na cały dzień.


Techniki rozwoju osobistego o poranku

Hal Elrod nazwał je SAVERS – od pierwszych liter angielskich słów:

S jak SILENCE
Cisza - modlitwa i medytacja. Skupienie na oddechu. Chwila wytchnienia i skupienia.

A jak AFFIRMATION
Afirmacje - narzędzie, które ma przypominać o nieograniczonym potencjale, jaki w nas tkwi (czego pragnę, kim chcę się stać, co mam zrobić, aby zmienić swoje życie). Celem afirmacji jest zaprogramowanie własnego umysłu na takie poglądy i sposoby działania, które będą miały decydujące znaczenie dla twojego sukcesu. Zacznij od wyklarowania na piśmie swojej idealnej wizji siebie i swego życia. Dobrze się zastanów, dlaczego to wszystko, na czym ci zależy, jest dla ciebie takie ważne. „Być” i „robić” to warunki wstępne dla „mieć”.

V jak VISUALISATION
Wizualizacja to praktyka mająca na celu wywołanie pozytywnych skutków w twoim świecie zewnętrznym przy pomocy wyobraźni, która tworzy obrazy pożądanych zachowań i sytuacji w twoim życiu. Możesz wykorzystać tablicę marzeń (vision board).

E jak EXERCISE
Ćwiczenia, gimnastyka. Tylko kilka minut każdego ranka da ci znaczny zastrzyk energii, poprawi stan zdrowia, podniesie pewność siebie i dobrostan emocjonalny, a także poprawi myślenie i koncentrację.

R jak READING
Czytanie to najbardziej bezpośrednia metoda zdobycia wiedzy i strategii, których potrzebujesz, aby osiągnąć najwyższy poziom we wszystkich sferach życia.  Jedna idea wystarczy, by pchnąć życie na nowe tory

S jak SCRIBING
Pisanie, prowadzenie dziennika. Dokumentowanie chwil olśnienia, pojawiających się znienacka myśli, przełomowych odkryć, zamierzeń, sukcesów, ale też ćwiczenie wdzięczności.

Zdaniem autora „Fenomenu poranka” liczy się tylko to, że zdecydowałeś się zostawić przeszłość za sobą i żyć tak, jak chcesz. Od teraz. Musisz przestać godzić się na mniej, niż zasługujesz i określić satysfakcjonujący cię poziom powodzenia w sferze osobistej, zawodowej i finansowej.

Bez wymówek

Największym wyzwaniem w historii ludzkości jest wznieść się ponad własne wymówki, robić to, co należy, dać  siebie wszystko i żyć tak, jak pragniemy. Dzisiaj jest ten najważniejszy dzień Twojego życia. Chwila obecna liczy się bardziej, niż jakakolwiek inna, ponieważ Twoje działania i decyzje determinują, kim się stajesz każdego dnia, a tym samym, kim będziesz przez resztę swojego życia. Nie ma lepszego dnia niż dziś, aby porzucić to, kim jesteś, na rzecz tego, kim możesz się stać i podnieść swoje życie do upragnionego poziomu.


Misją Mirracle Morning jest: budzenie się rano ze świeżym zapasem energii i uczuciem radosnego oczekiwania oraz powtarzanie go każdego dnia przez resztę życia.

Komentarze