Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Spring Rolls z krewetkami

To moje pierwsze podejście do spring rollsów. Papier ryżowy długo czekał na swoje 5 minut, a dopiero zakup krewetek w Lidlu mnie zmobilizował.Przygotowałam więc szybką wersję spring rolls - bardzo prostą, z niewielką ilością składników. Na pierwszą próbę "z czym to się je" mogą być, ale następne będą bardziej wyszukane ;)


Składniki:
  • 12 płatów papieru ryżowego
  • makaron sojowy
  • opakowanie krewetek 
  • sos słodko-kwaśny
  • sałata lodowa
Sposób przygotowania:


Makaron sojowy zalej wrzącą wodą i odstaw na kilka minut.  Sałatę lodową pokrój jak na sałatkę. 
Arkusze papieru ryżowego zwilż wodą. Na środku ułóż nadzienie: sałatę lodową, krewetki, makaron i sos. Następnie zwiń w rolkę. 

Podawaj od razu :)
Komentarze