Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Śledzie z rodzynkami i daktylami

Niestandardowych połączeń smakowych ciąg dalszy.. Śledzie z cebulką jadamy wszyscy. Z dodatkiem rodzynek - niektórzy z nas znają i lubią, inni nie tolerują wersji słodkich śledzi. Tym ostatnim odradzam dalszą lekturę, gdyż tym razem polecam śledzie nie tylko z rodzynkami i cebulką, ale i z daktylami :) Mnie smakowały ;)
Inspiracja


Składniki:


  • 8 płatów śledziowych a'la matias
  • 6 cebul cukrowych
  • 1/2 szkl. rodzynek
  • 1/2 szkl. daktyli suszonych
  • 4 liście laurowe
  • 300-400 ml oleju
Sposób przygotowania:

Cebulkę obierz, pokrój w talarki i wolno podsmaż na kilku łyżkach oleju, aż do skarmelizowania. Pozostaw do ostygnięcia.

Śledzie opłucz, osusz  i pokrój. 

Zimną cebulę wymieszaj z rodzynkami i pokrojonymi w plasterki daktylami. Dodaj śledzie i olej. Delikatnie wymieszaj.

Przełóż do słoika i schłódź co najmniej przez 24-36 godzin przed podaniem.


Komentarze