Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Śledzie z porem i żurawiną

Wyjątkowo prosty przepis. Szybki i smaczny śledzik "na potem". Warto mieć go w lodówce na niespodziewanych gości :)Składniki:

  • 400-500 g śledzi w occie
  • 20 cm pora
  • 100 g suszonej żurawiny
  • ok. 1 szkl. oleju
  • 1/2 pęczka natki pietruszki
  • 1/2 łyżeczki pieprzu

Sposób przygotowania:

Śledzie wyjmij z zalewy i pokrój. 

Por obierz, przepłucz i pokrój na cienkie krążki. Umieść je na sicie i przepłucz wrzątkiem nad zlewem. Odsączonego pora dodaj do śledzi. Dosyp żurawinę, posiekaną natkę pietruszki i pieprz. Całość dobrze wymieszaj. 

Przechowuj w słoiku w lodówce.

Komentarze