Kąpiel oczyszczająca w domowym zaciszu

Tryb życia, który część (większość) z nas prowadzi, niestety działa niekorzystnie na nasz organizm. Bywamy rozdrażnieni, zmęczeni, zdekoncentrowani. Miewamy zaburzenia snu - albo cierpimy na bezsenność, albo nie możemy się dobudzić. Bywamy konfliktowi, znużeni życiem i rozdrażnieni. Do tego czasem dochodzą dolegliwości zdrowotne: bóle głowy, alergie, przeziębienia...Sama się z tymi objawami borykam. Długo dojrzewałam do świadomości, że powodem może być mocne zanieczyszczenie organizmu. Zanieczyszczenie zarówno niezdrowym pożywieniem, używkami, powietrzem, jak i złymi emocjami, stresem, zmęczeniem.

Mój tryb dnia uniemożliwia (a przynajmniej znacząco utrudnia) wprowadzenie rewolucyjnych zmian w życiu. Wiem, ze żeby efekt oczyszczania był jak najskuteczniejszy, musiałabym połączyć kilka metod od razu. Jest to bardzo trudne, więc postanowiłam spróbować małymi kroczkami.Pierwszą testowaną przeze mnie metodą są kąpiele oczyszczające z solą i sodą oczyszczoną. 

Dodana do kąpieli sól rozluźnia mięśnie i pomaga usunąć z komórek toksyczne substancje nagromadzone pod wpływem stresu. Kąpiel solankowa reguluje tętno, równoważy poziom cukru we krwi, zapobiega bezsenności. W przeciwieństwie do normalnej kąpieli, podczas której wilgoć ucieka ze skóry, solanka powoduje wnikanie minerałów do wnętrza naskórka oraz wypychanie z niego toksyn.

Bardzo ważny jest jednak właściwy wybór soli. Najłatwiej dostępną jest sól kamienna, która łagodzi bóle mięśni i stawów, reumatyzm, trądzik, bolesne miesiączki i pobudza krążenie krwi. 

Dobroczynne właściwości mają również sole z Morza Martwego, ciechocińska, iwonicka czy kłodawska. Należy jednak sprawdzić, czy wybrana przez nas sól nie ma dodatków w postaci niepożądanych substancji chemicznych czy antyzbrylaczy. Im czystsza, tym lepiej.

Trafiłam ostatnio na artykuł o soli Epsom, która jest naturalną solą magnezową (o zawartości czystego magnezu 9,7% i czystej siarki 12,9%) silnie detoksykującą organizm. Pomaga złuszczyć martwe komórki naskórka, łagodzi napięcia i stany zapalne w mięśniach i stawach. Na jej niekorzyść działa dostępność - w mojej aptece było ostatnie 5 opakowań o wadze 25g i pani aptekarka nie słyszała o kąpielach z jej wykorzystaniem. I tutaj kłaniają się sklepy online - bez problemu można kupić 5kg opakowania sody i 5kg soli epsom ;)

Soda oczyszczona to niedoceniany środek spożywczy, którego zdrowotne dobroczynne właściwości znane naszym dziadkom poszły w zapomnienie. Dawniej była nawet stosowana w leczeniu organizmu po narażeniu na promieniowanie tj. uran, które mają tendencję do osadzania się na powierzchni kości. 
Soda wspomaga detoks, zmiękcza i uelastycznia naskórek, przywraca właściwe ph. Łagodzi swędzenia i pieczenia skórne, poprawia krążenie. 

Aby oczyścić organizm z toksyn stosuję następującą kąpiel:

Do wanny z ciepłą wodą wsypuję ok. szklanki soli (epsom lub kamiennej) i 1/2 szklanki sody oczyszczonej. Jeśli lubisz i masz, to zawsze możesz dodać 10 kropli ulubionego olejku eterycznego (np. lawendowego, który działa uspokajająco lub grejpfrutowego o działaniu antycellulitowym).

W takiej kąpieli należy spędzić 15-20 minut, a następnie wyszorować ciało szorstką rękawicą i dokładnie opłukać. 

Komentarze