Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Kąpiel oczyszczająca w domowym zaciszu

Tryb życia, który część (większość) z nas prowadzi, niestety działa niekorzystnie na nasz organizm. Bywamy rozdrażnieni, zmęczeni, zdekoncentrowani. Miewamy zaburzenia snu - albo cierpimy na bezsenność, albo nie możemy się dobudzić. Bywamy konfliktowi, znużeni życiem i rozdrażnieni. Do tego czasem dochodzą dolegliwości zdrowotne: bóle głowy, alergie, przeziębienia...
Sama się z tymi objawami borykam. Długo dojrzewałam do świadomości, że powodem może być mocne zanieczyszczenie organizmu. Zanieczyszczenie zarówno niezdrowym pożywieniem, używkami, powietrzem, jak i złymi emocjami, stresem, zmęczeniem.

Mój tryb dnia uniemożliwia (a przynajmniej znacząco utrudnia) wprowadzenie rewolucyjnych zmian w życiu. Wiem, ze żeby efekt oczyszczania był jak najskuteczniejszy, musiałabym połączyć kilka metod od razu. Jest to bardzo trudne, więc postanowiłam spróbować małymi kroczkami.
Pierwszą testowaną przeze mnie metodą są kąpiele oczyszczające z solą i sodą oczyszczoną. 

Dodana do kąpieli sól rozluźnia mięśnie i pomaga usunąć z komórek toksyczne substancje nagromadzone pod wpływem stresu. Kąpiel solankowa reguluje tętno, równoważy poziom cukru we krwi, zapobiega bezsenności. W przeciwieństwie do normalnej kąpieli, podczas której wilgoć ucieka ze skóry, solanka powoduje wnikanie minerałów do wnętrza naskórka oraz wypychanie z niego toksyn.

Bardzo ważny jest jednak właściwy wybór soli. Najłatwiej dostępną jest sól kamienna, która łagodzi bóle mięśni i stawów, reumatyzm, trądzik, bolesne miesiączki i pobudza krążenie krwi. 

Dobroczynne właściwości mają również sole z Morza Martwego, ciechocińska, iwonicka czy kłodawska. Należy jednak sprawdzić, czy wybrana przez nas sól nie ma dodatków w postaci niepożądanych substancji chemicznych czy antyzbrylaczy. Im czystsza, tym lepiej.

Trafiłam ostatnio na artykuł o soli Epsom, która jest naturalną solą magnezową (o zawartości czystego magnezu 9,7% i czystej siarki 12,9%) silnie detoksykującą organizm. Pomaga złuszczyć martwe komórki naskórka, łagodzi napięcia i stany zapalne w mięśniach i stawach. Na jej niekorzyść działa dostępność - w mojej aptece było ostatnie 5 opakowań o wadze 25g i pani aptekarka nie słyszała o kąpielach z jej wykorzystaniem. I tutaj kłaniają się sklepy online - bez problemu można kupić 5kg opakowania sody i 5kg soli epsom ;)

Soda oczyszczona to niedoceniany środek spożywczy, którego zdrowotne dobroczynne właściwości znane naszym dziadkom poszły w zapomnienie. Dawniej była nawet stosowana w leczeniu organizmu po narażeniu na promieniowanie tj. uran, które mają tendencję do osadzania się na powierzchni kości. 
Soda wspomaga detoks, zmiękcza i uelastycznia naskórek, przywraca właściwe ph. Łagodzi swędzenia i pieczenia skórne, poprawia krążenie. 

Aby oczyścić organizm z toksyn stosuję następującą kąpiel:

Do wanny z ciepłą wodą wsypuję ok. szklanki soli (epsom lub kamiennej) i 1/2 szklanki sody oczyszczonej. Jeśli lubisz i masz, to zawsze możesz dodać 10 kropli ulubionego olejku eterycznego (np. lawendowego, który działa uspokajająco lub grejpfrutowego o działaniu antycellulitowym).

W takiej kąpieli należy spędzić 15-20 minut, a następnie wyszorować ciało szorstką rękawicą i dokładnie opłukać. 

Komentarze