Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Puree z ziemniaków i batatów

Ze sklepowych półek uśmiechały się do mnie bataty. Kupiłam. Swoje odleżakowały - brakowało czasu i weny, by się nimi zająć. W końcu przyszedł na nie czas. Wybrałam opcję najmniej czasochłonną. Przygotowałam puree z mieszanki ziemniaków i batatów. I to był strzał w dziesiątkę!Składniki:

  • 1 kg batatów
  • 1-1,5 kg ziemniaków
  • 50 g masła
  • 50 ml śmietany słodkiej 30%
  • sól
  • pieprz
  • gałka muszkatołowa
Sposób przygotowania:

Ziemniaki i bataty umyj, obierz, pokrój na mniejsze kawałki i wypłucz w zimnej wodzie. Wrzuć do dużego garnka i zalej tak, by ziemniaki nie były całkowicie przykryte. Zagotuj pod przykryciem.

Zmniejsz ogień i gotuj "prawie" do miękkości. Chwilę przed końcem gotowania osól do smaku. 

Gdy ziemniaki i bataty będą już miękkie, odcedź. Dodaj masło, śmietanę, pieprz i gałkę do smaku i ugnieć puree. Podawaj, z czym lubisz najbardziej ;)

Komentarze