Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Kurczak zapiekany w serze

Sukces tego przepisu tkwi w niewielkiej liczbie dobrej jakości produktów. Lista jest szalona - całe dwa :) Potrawa nie wymaga żadnych przypraw. Sery pleśniowe są wystarczająco aromatyczne i skutecznie zastępują przyprawy. Danie najlepiej smakuje z ryżem, ale z ziemniakami też się obroni :)Składniki:
  • 500 g filetów z kurczaka
  • 250 g sera pleśniowego (u mnie mix: lazur z niebieską pleśnią, limburger, camembert)
Sposób przygotowania:

Filety z kurczaka opłucz i osusz. Pokrój w drobne paski. 

Naczynie żaroodporne posyp cienką warstwą pokruszonego sera. Następnie warstwami układaj filety i ser. Całość powinna być przykryta serem. 

Piecz pod przykryciem w 200 st. przez 40 minut.

Komentarze