Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Chleb dyniowy

Stali czytelnicy bloga wiedzą, że moja miłość do dyni zaczęła się względnie niedawno. Ale trwa ona nadal, a wręcz się umacnia ;) 

Jakiś czas temu dostałam od czytelniczki przepis na chleb dyniowy. Zachwalała go pod niebiosa. A ja...z jakimś dystansem, schowałam do szuflady. Nie sposób było go jednak dłużej ukrywać - dzielę się z Wami. Przetestowany. Pyszny. Też go pokochacie ;)

Składniki:

  • 200 g wody
  • 225 g mąki pszennej
  • 225 g mąki żytniej
  • 6 dag drożdży
  • 1 łyżeczka miodu
  • 250 g puree z dyni
  • 2 łyżeczki soli
  • 50 g pestek dyni i słonecznika


Sposób przygotowania:

Przygotuj zaczyn: wlej 150 g wody do garnka. Dodaj 150 g mąki (po połowie pszenna i żytnia) oraz 3 dag drożdży. Wyrób i odstaw w ciepłe miejsce na 8 godzin.

Po 8 godzinach: do miski wsyp mąkę, sól, pestki. W 50 g letniej wody rozpuść resztę drożdży i miód. Dodaj do mąki rozpuszczone drożdże, zaczyn, puree z dyni. Zagnieć ciasto. Odstaw na 2 godziny w ciepłe miejsce.

Po tym czasie wyrób, lekko podsypując mąką. Wyłóż do formy (35 cm x 12 cm) i odstaw na 45 minut.

Wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 st. i piecz 45 minut. Po tym czasie wyjmij gorący z foremki i wstaw ponownie do piekarnika na 15 minut.


Komentarze