Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Pieczona owsianka z owocami

Możesz przygotować ją w kokilkach albo w większym naczyniu żaroodpornym. Wybór należy do Ciebie. Nie zastanawiaj się jednak zbyt długo - poranki, w które jej nie przygotujesz, już nie wrócą. Nie strać ich ;)Składniki:

  • 1 kubek płatków owsianych
  • 1/2 kubka mleka
  • 1/2 kubka jogurtu naturalnego
  • 1 jajko
  • 1 łyżka miodu
  • 2/3 kubka malin (lub innych owoców jagodowych)
  • 1/2 kubka wiórków kokosowych

Sposób przygotowania:

Piekarnik rozgrzej do 180 st. Wszystkie składniki poza owocami dokładnie wymieszaj. Dodaj owoce i delikatnie je wmieszaj w owsiankę. Wypełnij wybrane naczynia do zapiekania i wstaw do piekarnika. Piecz 20-30 minut - do zrumienienia. 
Przed podaniem odczekaj chwilkę, by nie poparzyć podniebienia :)

Komentarze