Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Najlepsze kruche ciastka

To jeden z przepisów, dla których wracam do kuchni. Życie różnie się układa - czasem mamy więcej czasu i ochoty na gotowanie i pieczenie, a czasem po prostu... odpuszczamy. Ostatnio miałam właśnie taki okres. Nałożyło się na niego wiele czynników. Próbuję jednak wrócić :)

Ten przepis jest świetnym pretekstem. Są to nasze ulubione ciasta. tradycyjne. Przepis ten pamięta czasy... mojego dzieciństwa! a może i dzieciństwa mojej mamy! Ciastka według tego przepisu możecie przygotować na dwa sposoby: jeśli macie specjalną maszynkę do ciastek (taka nakładka na maszynkę do mięsa), to jej użyjcie. Jeśli nie macie, to po prostu rozwałkujcie i wycinajcie ulubione wzory :)

Składniki:

  • 1 kg mąki
  • 250 g masła
  • 1,5 szkl. cukru
  • 5 jaj
  • 1,5 łyżeczki amoniaku

Sposób przygotowania:

Mąkę wysyp na blat. Przesiekaj z nią masło, dodaj jajka, cukier i amoniak. Wszystko zagnieć na gładkie ciasto.

Przygotuj ciasteczka zgodnie z wybraną metodą. 

Ułóż je na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce. Piecz do lekkiego zrumienienia (ok. 15 minut) w piekarniku rozgrzanym do 180 st.

(p.s. fotki stylizowała siedmiolatka ;) )


Komentarze