Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Blog Conference Poznań 2017 - czas na refleksje...

Czekałam na nią kilka miesięcy. Biłam się z myślami, czy jechać, bo to przecież dwa dni z życia mojej rodziny. Czas, który mogłabym spędzić z dzieciakami, z mężem, w domu... Decyzja nie należała do najłatwiejszych, ale... pojechałam i dziś wiem, że była to świetna decyzja. Powodów jest kilka :)


Ludzie

Rzadko możemy spotkać się w realu. Znamy się z internetowych ksywek, kojarzymy swoje blogi, konta na instagramie... Ale się tak naprawdę nie znamy. Zdarzyło mi się widzieć na IG fotki z #bcpoznan na obserwowanych profilach... Później szukałam tych osób wokół siebie - niektórych z sukcesem odnalazłam i poznałam :) Potrzebowałam spotkania z blogerami, których blogi znam i cenię. Potrzebowałam weryfikacji - tego, jacy są w realu względem kreacji prezentowanej na blogach czy IG. Nie ukrywajmy: profile społecznościowe to jedna wielka reżyserka. Autentyczności jest na nich niewiele. Szkoda, że Ci, którzy starają się być prawdziwi, niepolukrowani, nierozjaśnieni na siłę suwakami na IG, mają mniejszą popularność w sieci. Ale ideały sprzedają się lepiej.


Merytoryczne spotkania

Tematów poruszanych na #bcpoznan było mnóstwo. Osobiście skorzystałam z:

  •  warsztatów fotograficznych u Natalii Sławek z jestrudo.pl
  • warsztatów z tworzenia filmów na youtube u Matta Olecha mattolech.pl/


Ponadto posłuchałam prelekcji i paneli dyskusyjnych:

  • Od bloga do biznesu. Tworzyć własne produkty i zarabiać na tym pieniądze u Oli Budzyńskiej z paniswojegoczasu.pl
  • Warto być przyzwoitym blogerem - o etyce w blogowaniu u Kasi Czajki z zpopk.pl

  • Jak zarabiać na blogu? w wykonaniu Piotra Kosteckiego, Bartka Popiela, Łukasza Przechodzenia oraz Waldemara Florkowskiego
  • Influencosfera - tradycja vs. nowoczesność. Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy? z Konradem Traczykiem, Agatą Puk, Darkiem Gutowskim, Michałem Góreckim oraz Pawłem Opydo

  • Story Wars: Atak klonów. Jak pisać inaczej (i lepiej) niż wszyscy u Janiny Bak z janinadaily.pl

  • Prawo dla blogera w pytaniach i odpowiedziach u Wojtka Wawrzaka z prakreacja.pl

Poruszane zagadnienia przedstawione były merytorycznie, ale... w wielu przypadkach zbyt ogólnie. Zdaję sobie sprawę, że ani czas (45 minut), ani wielkość grup (zwykle powyżej 50 osób) nie pozwalały na zgłębianie szczególików, którymi zainteresowane byłoby 10-15 osób. 

Inspiracje

Mimo powyższego zastrzeżenia przywiozłam z #bcpoznan worek pomysłów, hektolitry motywacji i kartony przemyśleń. Ostatnie kilka dni to był czas analizowania, przegryzania, porządkowania tego, co usłyszałam i przeżyłam. To były intensywne dni w pięknym mieście. Mam nadzieję, że już wkrótce Wy też zauważycie pewne zmiany, które dzięki nim zadzieją się TU, na www.pilkawkuchni.pl 


Komentarze