Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Pierniczki bez cukru na mące orkiszowej

Wczoraj odkryłam ostatnią puszkę pierniczków... Jak dobrze gdzieś taką zakopać w połowie grudnia ;) 



Odnalezione pierniczki przygotowała moja mam z moją córcią - specjalnie dla niej, bez cukru, na mące orkiszowej. Smak - bardziej niż zadowalający. Mimo długiego przechowywania nie straciły na urodzie i smaku ;)



Inspiracja

Składniki:

  • 550g mąki orkiszowej
  • 125g masła
  • 200g miodu
  • 180g ksylitolu
  • 1-2 łyżeczki domowej przyprawy piernikowej
  • 1 czubata łyżeczka sody oczyszczonej
  • szczypta soli
  • 1 jajko

Sposób przygotowania:

Masło, miód i przyprawę piernikową lekko podgrzej, ale nie gotuj. Masa musi być płynna.

Do miski wsyp mąkę, sól, sodę i ksylitol. Wlej do nich rozpuszczone masło z miodem i resztę składników. Dodaj jajko i wyrabiaj, aż ciasto będzie gładkie i lśniące. Możesz użyć malaksera.


Gotowe ciasto podziel na cztery części, każdą zawiń w folię spożywczą i schłódź w lodówce - najlepiej przez noc. 

Ciasto wyjmij z lodówki kilka minut przed wałkowaniem. Ciasto, gdy jest chłodne, nie klei się podczas wałkowania i wycinania. 

Wycięte pierniczki piecz w nagrzanym do 170st. piekarniku z termoobiegiem na blasze wyłożonej papierem do pieczenia przez 10-13 minut. 






Komentarze