Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Książkowe inspiracje prezentowe

Ostatnio jest mnie na blogu mniej... Dlaczego? W moim życiu zaszło kilka znaczących zmian i nie zawsze znajduję czas na tworzenie postów... Myślę jednak o Was często, tym bardziej że okres przedświąteczny...

Dziś chcę Wam zaproponować kilka inspiracji prezentowych. Nie wierzę, że nie zastanawiacie się nad listą gwiazdkowych prezentów ;)

Dla miłośników zdrowego stylu życia polecam książkę "Zielone koktajle". To 365 przepisów na kolorowe, pożywne i smaczne napoje z owoców i warzyw. Proponowane przez autorów przepisy zawierają zarówno składniki tradycyjne (jak marchew, banany, jabłka), jak i te mniej znane (chia, spirulina czy młody jęczmień). Prowadzą nas przez koktajle śniadaniowe, odchudzające, oczyszczające, pobudzające czy orzeźwiające). 

Książkę można kupić TU - obecnie ze sporym rabatem!Dla tych, którzy do gotowania mają niekonwencjonalne podejście polecam "Cookentials" Pawła Lewińskiego. To kulinarne odkrycie polskiego Instagrama, "nowy przepis na przepis". Proste dania z różnych krajów, wyjątkowe składniki, swojskie elementy w wersji obrazkowej. Nawet skomplikowanie brzmiące dania to zaledwie kilka kroków. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami! Naprawdę warto!

Cookentials kupisz np. TUMiłośnikom lokalnego, regionalnego, sezonowego warto podarować "W smak naturze" Małgorzaty Puzio. Zaprasza nas w podróż czerpania przyjemności z gotowania po swojemu, uważnego jedzenia w miłym towarzystwie, smakowania, wąchania i dotykania. Wraz z dietetyczką Alicją Kalińską odpowiada na pytanie, co dziś znaczy zdrowo jeść. Slow food, czyli jak? W zgodzie z naturą.

Książkę kupisz np. TUSą wśród Waszych bliskich osoby ceniące żywność o wysokiej wartości odżywczej? Szukające sposobów leczenia za pomocą jedzenia, diety? Zainteresuje ich książka "Superfoods" Beaty i Patrycji Cieślowskich. 
Autorki prowadzą nas poprzez polskie superfoods - aronię, borówki, miody czy pomidory, przez te egzotyczne - algi, aloes czy tofu. Wszystkie prezentowane przez nie produkty cechuje wysoka zawartość związków biologicznie aktywnych - przeciwutleniaczy, związków fenolowych, błonnika, probiotyków, steroli, fitoestrogenów... 
Ponadto proponują wspaniałe przepisy z ich wykorzystaniem!

"Supperfoods" kupisz np. TUKomentarze

  1. Zielone koktajle to chyba również blog, o ile mnie pamięć nie myli :) To chyba ich książka, ale powiem, że chyba wolę formę książkową, bo jakoś łatwiej podczas gotowania mi czytać książkę. Ale bardzo polecam, mają mnóstwo świetnych przepisów na nietypowe, egzotyczne koktajle i smoothie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Miksujemy na zdrowie! Pozdrawiamy!

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza