Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Anna Czelej, W piekarni Pięciu Przemian

Chleby, bułki, wytrawne wypieki... Glutenowe i - przede wszystkim - bezglutenowe! Sezamowy, żytni, z fasolki mung, kukurydziany, jaglany... Tarty z porów, z brokułami, z oliwkami, z pokrzywą i szparagami... 

Brzmi smakowicie? Nie ukrywam, że od dawna jestem zwolenniczką domowego chleba... Piekę z różną intensywnością. Z różną częstotliwością testuję też nowe przepisy. Po książki kucharskie z przepisami sięgam poszukując inspiracji. "W piekarni Pięciu Przemian" pomysłów i nowych smaków jest całe mnóstwo! To, że alchemia pieczenia chleba niesie duży ładunek pozytywnych emocji, to Pięć Przemian dzięki równowadze yin-yang pozwala ponadto zachować zbilansowane smaki, zapachy i wpływać na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Książka godna polecenia wszystkim bezglutenowcom, którzy nie wyobrażają sobie śniadania bez chleba.

Godna polecenia tym, którzy lubią nowe smaki i tym, którzy z każdej książki z przepisami wydobywają nowe pomysły na urozmaicanie codziennej diety.

Możecie ją kupić TU :)


Komentarze