Pesto z pietruszki

Już żyjący ponad 400 lat temu botanik pisał, że natka „kamień wypędza, krusząc go w nerkach i pęcherzu”, pomaga na „krzyża bolenie i pacierza”.
W istocie łagodzi nerwobóle, działa moczopędnie, pomaga w leczeniu kamicy moczowej. Zawiera olejek eteryczny, którego główne składniki to apiol i mirystycyna. Obie substancje to dobre środki dezynfekujące i moczopędne. Zielone listki poprawiają trawienie, przynoszą ulgę przy gwałtownej fermentacji w jelitach, odtruwają organizm. 
Nać pietruszki doskonale wzmacnia – w 100 g jest 5 mg żelaza i 177 mg witaminy C (więcej niż w cytrusach). Świetnie wpływa na wzrok i cerę, bo ma aż 5510 µg beta-karotenu i 3,1 mg witaminy E. Natka obfituje też w kwas foliowy (170 µg), a ponadto w sole mineralne: magnez, wapń, potas, fosfor, cynk, miedź i mangan. Żucie listków poleca się palaczom, bo natychmiast poprawia nieświeży oddech. (
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/natka-pietruszki-wartosc-odzywcza-uprawa-przechowywanie-przepisy_37300.html)


Przekonani? No to czas na przepis! Szybkie pesto z pietruszki. Bomba witaminowa. Eksplozja smaku. Nie czekajcie - miksujcie!

Składniki:
  • pęczek natki pietruszki
  • 1 ząbek czosnku
  • garść orzeszków, migdałów, pestek słonecznika (do wyboru)
  • ok. 5-7 łyżek oliwy z oliwek

Sposób przygotowania:

Natkę pietruszki umyj i osusz. Jeśli ma grube gałązki, to je odrzuć. Wszystkie składniki wrzuć do blendera i zmiksuj do momentu uzyskania pasty.

Im krócej miksujesz, tym lepiej.

Komentarze

Prześlij komentarz