Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Kuchnia dla biegaczy - siła z roślin

Biegasz? Chcesz zacząć biegać? Dbasz o zdrowie? Chcesz po prawić wydolność? Książka stworzona przez praktyków: Violettę Domaradzką, Roberta Zakrzewskiego i Damiana Parola. Stworzyli poradnik z licznymi przepisami, które pokazują, jak trzeba jeść, by odnosić sukcesy. W książce przenikają się tematy kuchni roślinnej i aktywności fizycznej. Jedno i drugie ma służyć naszemu zdrowiu i ... przyjemności. Poza tradycyjnym podziałem na śniadania, drugie śniadania, zupy, dania główne, sałatki, do chleba, koktajle i napoje oraz desery znajdziemy tu też propozycje na dania przed startem, na zawodach i dla regeneracji. 

Dla mnie książka ta stała się potężną dawką inspiracji. Z dwóch powodów. Po pierwsze od ponad dwóch miesięcy moja starsza córka jest na diecie bezmięsnej i prawie bezmlecznej. Po drugie - mnie do wegetarianizmu zawsze ciągnęło, a teraz dotrzymuję Judycie towarzystwa ;) Przepisy i porady zawarte w "Kuchni dla biegaczy" wspierają moją codzienną batalię o zdrowie Judyty. Wspierają - skutecznie :) 

Możecie ją kupić TU :)

Komentarze