Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Ciasteczka owsiane dwuskładnikowe

Apetyt na słodkie - miewacie? A może dzieciaki chodzą za Wami i proszą o wspólne pieczenie ciasteczek? 

Na takie sytuacje najlepsze są szybkie i proste przepisy. Kto wymyślił połączenie tych dwóch składników - nie wiem. Wiem, że powstają z nich przepyszne ciacha, które chyba jeszcze szybciej znikają, niż powstają.Składniki:

  • 2 dojrzałe banany
  • 1 szkl. płatków owsianych (można wymieszać w proporcji 1:1 z otrębami)
Sposób przygotowania:

Rozgrzej piekarnik do 180 st. 

Banana rozdrobnij - ja użyłam blendera. Wymieszaj banana z płatkami (płatkami i otrębami) i wykładaj za pomocą łyżki porcje ciasta na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia.

Piecz 20 minut. Wyjmij z piekarnika i pozostaw na blaszce do przestygnięcia.


Komentarze

Publikowanie komentarza