Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Agnieszka Maciąg, Smak szczęścia

"...czyli o dietach, pielęgnacji urody w zgodzie z naturą i szukaniu piękna w sobie."

Znacie książki Agnieszki  Maciąg? Jakąkolwiek? Nie? Szybko nadróbcie zaległości ;)
Każda z książek pani Agnieszki jest wyjątkowa. Uwielbiam wszystkie. Dziś podzielę się z Wami "Smakiem szczęścia" i mam nadzieję, że przekonam Was do sięgnięcia po nią. Nie daje ona recepty na szczęście - bo przecież "każda z nas jest istotą niepowtarzalną i różne są nasze sposoby na lepsze życie", ale pokazuje ścieżkę, którą idzie autorka, a która daje jej szczęście. 

Maciąg opisuje metody, które uczyniły jej życie prostszym, pełniejszym i szczęśliwszym. Jakie?

Po pierwsze dieta, ale nie ta odchudzająca. Dieta, która daje zdrowie, siłę, energię i jest zgodna z naturą. Dieta, która nie ogranicza, a która jest świadomym i dobrowolnym wyborem. Autorka preferuje dietę niełączenia i wegetariańską i szczegółowo opisuje ich zasady. Poleca też swoje ulubione przepisy.


Po drugie joga i medytacja. Poznanie samego siebie, wsłuchanie się w ciało i umysł, zaprzyjaźnienie się z naturą... 


Po trzecie proste, ale skuteczne sposoby na urodę. A wszystko zaczyna się od... umiejętności radzenia sobie ze stresem. Jak go pokonać? Czy można go uniknąć? A potem... urządź domowe SPA i zacznij z niego korzystać zgodnie z poradami Agnieszki Maciąg.


Trzy kroki. Trzy sfery. Czy dają szczęście? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sama/sam. "Szczęście nie jest dziełem przypadku ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla samego siebie" (Erich Fromm). 
Autorka zachęca, by poszukać własnej niepowtarzalnej drogi, ale kto nam zabroni skorzystać z lekko przetartej już przez nią drogi? 

Książkę pełną inspiracji możecie kupić TU :)

Komentarze

Publikowanie komentarza