Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Pierniczki żytnie

Proste, szybkie i bez pszenicy! A do tego przepyszne! 

Ciasteczka żytnie - u mnie dzięki przyprawie piernikowej stał się pierniczkami, można doprawić cynamonem lub wanilią i całkowicie zmienić ich smak :)
Składniki:

  • 40 dag mąki żytniej
  • 200g masła
  • 4 łyżki ksylitolu lub cukru pudru
  • 2 łyżki cukru waniliowego lub ziarenka z 1/2 laski wanilii
  • 2 żółtka
  • 1,5 łyżeczki domowej przyprawy do piernika/cynamonu/ziarenka z wanilii
Sposób przygotowania:

Mąkę wymieszaj z ksylitolem i przyprawą do piernika. Posiekaj je razem z masłem i żółtkami. Zagnieć na elastyczne ciasto. Odstaw do lodówki na godzinę.

Ciasto wałkuj partiami na grubość 5 mm i foremkami wycinaj ciasteczka. Piecz w 180 st. przez 15 minut.


Komentarze