Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Domowy syrop na kaszel

Smaczne, naturalne i skuteczne. Bogate w składniki odżywcze. Idealne! 

Domowe syropy na kaszel to jesienno-zimowe must-have w każdym domu. Niedawno sama zmądrzałam. Zamiast faszerować córkę syropami aptecznymi zaczęłyśmy stosować miód z pysznymi dodatkami. Miód koi ból gardła, łagodzi objawy przeziębienia, a przede wszystkim jest pyszny i dzieci same będą pamiętać o kolejnej dawce. 


Należy jednak pamiętać, by miód był naturalny, najlepiej z najbliższej pasieki. 
Składniki:


 • miód naturalny
 • laska cynamonu
 • goździki
 • świeży imbir
 • pomarańcza
 • cytryna
Sposób przygotowania:

Ostateczny smak i skład możecie ustalić sobie sami. Ja dziś podrzucam pewną propozycję - naszą ulubioną!

Pomarańczę i cytrynę wyszoruj i sparz. Po 2-3 plasterki cytryny i pomarańczy włóż do słoiczka. Dołóż kawałek laski cynamonu i 2-3 plasterki imbiru. Dodaj 2 goździki. Całość zalej miodem. Ja wykorzystuję słoiczek o pojemności 150-180 ml.

Po 3-4 godzinach syrop jest już gotowy. W tym czasie miód przejmuje dobroczynne właściwości pozostałych składnikiów.

Możliwe zestawienia:
- miód, cytryna, imbir
- miód, pomarańcza, kardamon
- miód, pomarańćza, goździki
- miód, świeży rozmaryn, cytryna
- miód, świeży tymianek, cytryna

Dawkowanie:
3-4 razy dziennie po 1 łyżeczceKomentarze

 1. Zawsze chciałam dziecko leczyć naturalnymi sposobami ale taki syrop niestety odpada. Synek jest uczulony na cytrusy. U niego sprawdza się syrop Dicotuss Baby. Zawiera naturalne składniki co dla mnie ważne i działa na każdy rodzaj kaszlu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a gdybyś z przepisu wyeliminowała cytrusy i zrobiła go na bazie miodu, imbiru, ziół... miód wyciągnie z nich to co najlepsze :)

   Usuń

Publikowanie komentarza