Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Ciasteczka owsiane z masłem orzechowym

Ostatnio wspominałam Wam o recyklingu wytłoczyn pozostałych do wyciskaniu soków (pamiętacie moją wyciskarkę Sana?) Dziś pomysł na resztki z jabłek. Dodają one ciastkom odpowiedniej wilgotności i słodkości. Córka uradowana z kolejnych ciasteczek, a ja szczęśliwa, bo nie wyrzucam :) InspiracjaSkładniki:  • 250 g zmielonych płatków owsianych
  • 100 g mąki kukurydzianej
  • 100 g mąki żytniej
  • 200 g masła
  • 100 g brązowego cukru
  • 1 jajko
  • 1 szklanka wytłoczyn z jabłek
  • 2 łyżki masła orzechowego 

Sposób przygotowania:

Utrzyj masło z cukrem na puch. Dodaj jajko i mieszaj do połączenia składników. Wymieszaj mąki z płatkami owsianymi i wsypuj porcjami do ucieranej masy. Na końcu dodaj wytłoczyny i masło orzechowe. Wymieszaj. Nabieraj łyżką porcje ciasta i w dłoniach formuj kulki wielkości orzecha włoskiego. Ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i lekko je spłaszcz. Piecz w 175 st. przez 20-25 minut.
Po wystudzeniu przechowuj w szczelnym pojemniku.


Komentarze