Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Koktajl jeżynowy z chia

Od zeszłego roku jestem szczęśliwą posiadaczką krzaczka jeżyn w ogrodzie... Cudownie jest wyjść rano po kilka garści owoców i móc przygotować świeży koktajl owocowy na śniadanie... Ten smakuje mi ostatnio wyjątkowo... Zresztą - przetestujcie sami ;)Składniki:

  • szklanka kefiru
  • szklanka jeżyn
  • szklanka soku z ananasa (może być z puszki)
  • 1 łyżka nasion chia
Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki wrzuć do kielicha miksera i dokładnie zmiksuj. Ciesz się smakiem! Komentarze