Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Suszone ananasy

Często zaglądam na bloga Chillibite - jest niezwykle inspirujący... Tym razem nie oparłam się pokusie przetestowania metody suszenia ananasów... Prawdą jest, że kupno dobrego produktu gotowego w przystępnej cenie to nie lada wyzwanie. Samodzielne jego wysuszenie, jeśli posiada się suszarkę do owoców i warzyw, to tak naprawdę łatwizna :)

Do suszarki - takiej jak na zdjęciu - zmieściły mi się 2 sporej wielkości owoce. Po obraniu z zewnętrznej skórki i wykrojeniu niejadalnego środka pokroiłam ananasy w cząstki, ułożyłam na tacach i ... resztę wykonała suszarka :)


Suszenie trwa ok. 10 godzin - w tym czasie, co 2-3 godziny dobrze byłoby zmienić tace - te z dołu na górę :)


Wysuszony domowym sposobem ananas jest aromatyczny, giętki i przepysznie słodki. Idealny jako przekąska, jako dodatek do musli czy granoli...


Spróbujcie :)
Komentarze

  1. Dziękuję za dobre słowo :* i cieszę się, że mogłam zainspirować!
    Wszystkiego dobrego :)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza