Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Lemoniada ogórkowa

Na panujące ostatnio upały zaczęłam poszukiwać alternatyw dla dostępnych w sklepach napojów i soków. Często sięgam po domowe kompoty i oczywiście wodę mineralną. Ale moim najnowszym odkryciem są lemoniady. Dziś podzielę sięz Wami recepturą na lemoniadę ogórkową...Składniki:


  • 2-3 ogórki
  • 1,5 litra wody (filtrowanej, przegotowanej lub mineralnej)
  • 1 łyżka miodu

Sposób przygotowania:

Ogórki umyj, obierz i niezbyt dokładnie pokrój w grube plastry. Wrzuć do pojemnika, dodaj miód i około szklanki wody. Wszystko razem zmiksuj za pomocą blendera. Przelej przez sitko i schłódź w lodówce.
Gotowe :)Komentarze