Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

"Potrawy, które leczą" wyd. Publicat

Dokucza Ci celiaklia? choroba wrzodowa? choroby nowotworowe? Cierpisz z powodu dolegliwości wątroby i dróg żółciowych? cukrzycy? łuszczycy? depresji? miażdżycy? nadciśnienia? osteoporozy? Masz przeziębienie lub grypę? zespół jelita drażliwego? Propozycje odpowiednich dla Ciebie dań wraz z zaleceniami dietetycznymi znajdziesz w książce "Potrawy, które leczą". Każde z powyżej wymienionych schorzeń zasłużyło w tej publikacji na rozpisanie przykładowej diety i wskazanie "zdrowych wyborów". 

Największym jednak dobrodziejstwem są oczywiście przepisy - ciekawe propozycje tak naprawdę nie tylko dla osób chorujących. Wśród moich faworytów są pierogi gryczane z twarogiem, babka ucierana na mące kukurydzianej, pasty do pieczywa, lasagne czy zielona zupa z liśćmi pokrzywy. 


Polecam chorującym, jak i tym, któzy szukają inspiracji dla zdrowego odżywiania :)


Publikację możecie kupić TU :)

Komentarze