Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Naturalne sposoby na przeziębienie - pasta z czosnku i bazylii

Od pewnego czasu poszukuję naturalnych metod leczenia. Wcześniej mobilizowała mnie do tego chęć zmniejszenia ilości medykamentów z apteki przyjmowanych przez członków mojej rodziny. Teraz motywację mam podwójną, gdyż w ciąży nie można przyjmować właściwie żadnych leków bez konsultacji z lekarzem, a i po konsultacji - jak najmniej.

Gdy w maju chwyciło mnie przeziębienie, takie że głos odmówił posłuszeństwa, szybciutko przewertowałam internet w poszukiwaniu "złotych rad". Nie wszystkie były skuteczne. 


W kilku kolejnych postach chcę się z Wami podzielić tymi, które w moim przypadku okazały się i jadalne i skuteczne :)


Pierwsza będzie pasta z czosnku i bazylii.
Składniki:


  • 1 ząbek czosnku
  • 8-10 liści bazylii
  • 3 łyżki oliwy z oliwek

Sposób przygotowania:

Ząbek czosnku obierz i drobniutko posiekaj. Dodaj umyte, osuszone i posiekane liście bazylii. Zalej w miseczce oliwą z oliwek. Powstałą pastę wyłóż na chleb i rozsmaruj.

Jedz 2 razy dziennie.


Komentarze

Publikowanie komentarza