Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Ayran - turecki sposób na upały

Szukacie sposobów na upały? Turecką metodą jest ayran - napój na bazie jogurtu, wody i soli. Czasem dodaje się do niego miętę czy bazylię. Nie twierdzę, że każdemu będzie smakować, bo jest dość specyficzny. Ale podczas zbliżającej się fali upałów, warto spróbować :)Składniki:

  • 1 filiżanka jogurtu naturalnego
  • 2 filiżanki wody mineralnej
  • szczypta soli
  • można garść mięty lub bazylii

Sposób przygotowania:

W wysokim naczyniu wymieszaj za pomocą blendera jogurt i wodę. Dodaj sól i, jeśli lubisz,  zioła. Zblenduj dokładnie. Schłódź w lodówce.


Komentarze

  1. Nie wiem, czy by mi zasmakował, ale spróbowałabym z przyjemnością :)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza