Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Pierogi leniwe

Nie macie jeszcze dość moich wspomnieniowych podróży? Obiecuję, że to (na razie ;) ) ostatnia. Tym razem pierogi leniwe. Proste, szybkie, szybko znikające - czyli takie, jak lubię najbardziej. Idealne danie, gdy obiad musi być szybko, albo gdy nasze dziecko kręci nosem i samo nie wie, czego chce. Wariantów podawania jest kilka:
- z masełkiem i cukrem waniliowym
- z masełkiem
- z masełkiem i zrumienioną bułką tartą
- z masełkiem i cukrem i cynamonem
- ze śmietaną
- ze śmietaną i cukrem waniliowym
Wybierzcie ulubiona wariację i... zajadajcie z nami :)Składniki:

  • 500 g białego sera
  • 2 szkl. mąki pszennej
  • 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 jajka
  • szczypta soli
  • ulubione dodatki (patrz wyżej)

Sposób przygotowania:

Ser rozdrobnij widelcem i wymieszaj go z mąką i jajkami. Wyrób zwięzłe ciasto, z którego uformuj wałki i odkrawaj kluski.

Gotowe kluski wrzucaj na osolony wrzątek i gotuj około 1-2 minut od wypłynięcia.Komentarze