Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Zielono mi... sok wiosenny

Soki są zdrowe. To fakt. Owocowe są pyszne. To też fakt. Do warzywnych trudniej przekonać. To też fakt. 
Przygotowałam jednak sok, który zafascynował sceptyków kolorem i który w smaku nie do końca zdradzał swój skład ;)Składniki:


  • 1/2 świeżego ananasa
  • szklanka białego winogrona
  • 2 gałązki selera naciowego
  • pęczek pietruszki
Sposób przygotowania:

Ananasa obierz. Winogrono dokładnie umyj. Seler oczyść i opłucz. Pietruszkę wypłucz. Wszystkie składniki wyciśnij w sokowirówce (ja mam wyciskarkę Sana, pamiętacie?) :)


Komentarze