Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Sałatka z tuńczyka z czarnym makaronem

Kolorowy makaron niezmiennie mnie intryguje... Na zakupach wręcz woła mnie do lodówki/półki z czerwonym, czarnym, zielonym... Czarny ma specyficzny smak - trochę rybny. Świetnie więc skomponował się z tuńczykiem. Pozostałe składniki idealnie te smaki dopełniły...Składniki:

  • opakowanie czarnego makaronu
  • puszka tuńczyka w sosie własnym
  • 8 suszonych pomidorów w oleju
  • kolorowy pieprz
  • 3-4 jajka

Sposób przygotowania:

Makaron ugotuj zgodnie z przepisem na opakowaniu. Przelej zimną wodą i dokładnie osącz. Do makaronu dodaj osączonego tuńczyka i pokrojone w paseczki pomidory. Wszystko skrop oliwą z pomidorów, posyp mielonym kolorowym pieprzem i wymieszaj. Na wierzchu sałatki ułóż pokrojone w ćwiartki jajka.


Komentarze