Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Mazurek daktylowy

Wielkanoc w tym roku płata nam figla i zasypuje śniegiem... W niczym to jednak nie przeszkadza, by w domu czuć było Święta. Najłatwiejszą metodą jest wytworzenie smakowitych zapachów w kuchni, a gdy rozniosą się po domu... Nikt nie będzie miał wątpliwości...

Mazurki pachną głównie podczas pieczenia i dekorowania... Podczas jedzenia - rewelacyjnie smakują. Wiem, że wielu z Was (jeszcze w zeszłym roku ja też byłam w tym gronie), nie lubi mazurków. Swój sąd opiera zaś na tych zakupionych w cukierniach... Domowe mazurki jednak zmieniają zdanie - ja je pokochałam. Pokochajcie i Wy :)




Składniki:

  • 180 mąki pszennej
  • 50 g cukru pudru
  • 100 g masła
  • 1 żółtko
  • 1/2 łyżki gęstej kwaśnej śmietany 18%
  • garść suszonych daktyli
  • szczypta cynamonu
  • szczypta kardamonu
  • 3/4 tabliczki gorzkiej czekolady (u mnie: z pomarańczą i chilli)
  • 1-2 łyżki śmietany 30%

Sposób przygotowania:

Sposób przygotowania ciasta: (dla zabieganych polecam gotowe ciasto kruche)

Mąkę posiekaj z masłem. Dodaj żółtka, cukier i śmietanę. Szybko zagnieć, owiń folią i odłóż do lodówki na 2 godziny. Rozwałkuj na dowolnie wybrany kształt mazurka. Pamiętaj o zrobieniu wyższego brzegu. Piecz w temperaturze 200 st. przez 20 minut.  Pozostaw do ostygnięcia.

Daktyle namocz w szklance wody. Pozostaw na kilka godzin. Po tym czasie osącz na sicie i zblenduj na gładką masę z cynamonem i kardamonem. Masę daktylową rozsmaruj na zimnym cieście.

Czekoladę połam na kostki i wrzuć do miski zawieszonej w kąpieli wodnej. Dodaj kremówkę. Mieszaj do rozpuszczenia czekolady - otrzymasz polewę, którą pokryj daktyle.

Udekoruj według uznania.


Komentarze