Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Sałatka owocowa z tuńczykiem

W naszym domu ta sałatka pojawia się dwa razy w roku - w Boże Narodzenie i Wielkanoc. Dlaczego? Nie wiem :) Tak po prostu jest od lat :) Przygotowanie jej zajmuje dosłownie kilka minut, a jedzenie... zależy, ile osób usiądzie do tej miski :)Składniki:

  • puszka ananasów
  • kiść białych bezpestkowych winogron
  • puszka tuńczyka w sosie własnym w kawałkach
  • 100 g sparzonych orzechów włoskich
  • majonez
Sposób przygotowania:

Ananasy pokrój, winogrona przetnij na połówki, a tuńczyka osącz z zalewy. Wszystkie składniki wrzuć do miski, dodaj majonez i wymieszaj. Jest pyszna od razu, ale możesz też ją najpierw schłodzić :)Komentarze