Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Wiosenny detoks

Na wiosnę wszyscy odczuwamy potrzebę oczyszczenia. Jedni z nas zaserwują sobie głodówkę, inni dietę owsianą, a jeszcze inni przerzucą się na warzywa. Nie jestem zwolenniczką drastycznej diety, ale chętnie wprowadzam elementy warzywne. tym razem jest to zielony warzywny sok. Wygląda jak Marsjanin i jest zaskakujący w smaku.


Składniki:

  • 2 pomidory 
  • pół dużego ogórka 
  • 2 gałązki selera naciowego 
  • pęczek pietruszki
Sposób przygotowania:

Warzywa umyj. Ogórka obierz. Pokrój na mniejsze kawałki i z pomocą wyciskarki sana wyciśnij sok: najpierw pomidory, potem ogórek, seler i pietruszka. Wymieszaj.


Komentarze

Publikowanie komentarza