Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Parówka w koszulce

Pomysł na tę przystawkę powstał pod wpływem zawartości lodówki :) Były parówki, jajka, ketchup... W sumie niewiele... A ochota na zjedzenie czegoś pysznego była olbrzymia... 
Zasmakowało wszystkim :)
Składniki:


 • chleb - najlepiej tostowy
 • parówki
 • 1 jajko
 • ketchup
 • przyprawa do pizzy lub włoska
Sposób przygotowania:

Odetnij skórki od chleba i go rozwałkuj. Każdy kawałek chleba posmaruj ketchupem, ułóż parówkę i zawiń w rulonik. Zepnij wykałaczką. Chleb z wierzchu posmaruj roztrzepanym z przyprawą jajkiem i wstaw do nagrzanego do 200 st. piekarnika. Zapiekaj, aż się zrumieni.
Komentarze

 1. parówki są jak najbardziej zdrowe i jak smakują ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele zależy od producenta. Można oczywiście kupić parówki z MOM-u nie będąc nawet tego świadomym. Ja zawsze wybieram parówki z szynki, do których jakości nie mogę się przyczepić. Smak parówek często też pozostawia wiele do życzenia, ale każdy ma prawo wybrać to, co lubi :)

   Usuń

Publikowanie komentarza