Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Czekolada na gorąco na mleku

Przepis na tą czekoladę na gorąco długo czekał w mojej prywatnej poczekalni. Uświadomiłam sobie, że za chwilę będzie już na jego umieszczenie za późno - bo kto pije gorącą czekoladę wiosną?! Może się jeszcze skusicie? Przepis jest wręcz banalny, a smak... mnie chwycił za serce :)

Składniki: (2 porcje)


  • 500 ml mleka
  • 100 g gorzkiej czekolady
  • szczypta cynamonu
  • szczypta kardamonu
  • odrobina chilli w proszku

Sposób przygotowania:

Mleko wlej do rondelka i zacznij powoli podgrzewać. Gdy będzie gorące wrzuć do niego rozdrobnioną czekoladę (ja łamię na kostki i kroję na 2-3 części - ładniej się wtedy rozpuszcza). Wsyp też przyprawy. Całość mieszaj na małym ogniu trzepaczką, aż do rozpuszczenia czekolady. Natychmiast podawaj.
Miłośnicy dużej liczby kalorii - jeśli lubicie, możecie przybrać bitą śmietaną, polać ajerkoniakiem... Co kto lubi :)

Komentarze