Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Cytryny w syropie waniliowym do herbaty

Zima... Święta...  połączenie smaku i zapachu cytryn i wanilii... Kolejny prześladowca po warsztatach "Jadalne prezenty", o których już wspominałam. Cytryny w tej wersji pokochała cała rodzina. Ciekawe, kto następny będzie je namiętnie przygotowywał?Składniki:
 • 1 szkl. wody
 • 1 1/3 szkl. cukru
 • 2 duże cytryny
 • sok z 1/2 cytryny
 • 1 laska wanilii
Sposób przygotowania:

W garnku zagotuj wodę z cukrem, a gdy się rozpuści dodaj połowę soku z cytryny. Całe cytryny umyj i sparz. Następnie pokrój na plasterki. Laskę wanilii przekrój na pół i z każdej połówki wyskrob ziarenka. Plasterki cytryn, pokrojone laski i ziarenka z wanilii dodaj do syropu. Gotuj jeszcze kilka minut. Wstaw do lodówki na całą noc, a następnego dnia ponownie zagotuj i przełóż do słoików. Przechowuj w lodówce.


Komentarze

 1. Ostatnio robiła z cukrem trzcinowym, też wychodzi boski:) piękne zdjęcia:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mmm, muszą smakować bosko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, trzeba ke przygotowywać w ilościach hurtowych :)

   Usuń
 3. Trzeba zużyć od razu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. Możesz spokojnie przechowywać w lodówce. U mnie żaden słoik długo nie postał ;)

   Usuń

Publikowanie komentarza