Bądź eko! Załóż kompostownik!

Niektórzy twierdzą, że najlepszym momentem na zakładanie kompostownika jest wrzesień. Nie do końca się zgadzam. By móc wykorzystać ekologiczny nawóz podczas jesiennych prac ogrodowych, warto założyć kompostownik na początku czerwca.

Kompost to najtańszy nawóz. Dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie.

Definicję kompostu przygotowała dla Was moja dziewięciolatka.

"Kompost to stos zielonej żywej materii, jak resztki żywności czy odchody zmieszanej z materią brązową, jak suche liście, siano lub wióry. Z czasem kompost zmienia się w glebę. Pomagają w tym miliardy malutkich stworzeń. Kompot jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Używa się go w ogrodach, by podnosić plony i poprawiać stan gleby. Dzięki kompostowi na ziemi jest mniej śmieci. Kompost pomaga rosnąć trawie, kwiatom i warzywom. Do kompostu nie można wrzucać plastiku, metalu, papieru, szkła itp. Kompost rozwija się od 5-miesięcy do 2-lat." ( nieźle, prawda?)

Kompostownik możes…

Nalewka z aronii

Smak nalewki z aronii chodził za mną już ładnych parę lat. Pierwszy raz spróbowałam jej u siostry i pamiętam jej smak... i jej moc! Zwalała z nóg :) Postanowiłam włączyć aronię do corocznych przetworów - nawet kupiłam krzaczek, który mąż z namaszczeniem zasadził. Przepis jest częściowo inspirowany różnymi znalezionymi w internecie, ale w sumie stał się moim własnym eksperymentem. Nie będę ukrywać, że udanym :)Składniki:

  • 2 kg aronii
  • 1 litr wody
  • 1,5 kg cukru
  • 2 łyżeczki kwasku z cytryny
  • 750 ml spirytusu
Sposób przygotowania:

Umytą aronię zalej wodą i doprowadź do wrzenia. Gotuj 20 minut rozgniatając od czasu do czasu owoce, by puściły sok (ja wykorzystałam do tego celu tłuczek do ziemniaków :)). Pozostaw na 24 godziny. Po upływie tego czasu odcedź sok przez sito wyłożone pieluchą lub gazą. Wyciśnij owoce - jest w nich mnóstwo smaku. Do soku dodaj kwasek cytrynowy i cukier. Wymieszaj i zagotuj. Pozostaw do ostygnięcia. Wymieszaj ze spirytusem. Przelej do butelek. Poczekaj cierpliwie tydzień? miesiąc? Poczekaj - daj się przegryźć :)
Komentarze